Part #: hawkHB267J.480
HB267J.480: HAWK DR-97 Brake Pad Sets
Part #: hawkHB267J.480
Hawk Performance DR-97 Brake Pads (HB267J.480) are specifically engineered for professional drag racing applications, offering high torque and consistent performance in extreme heat cycles. This compound is designed for use with Strange Engineering dynamic bolt mount rotors and calipers. The set features a 0.438-inch center hole for pad retention. Kit Contents: - Brake Pad Set: HB267J.480 (Includes 4 pads for two calipers) Technical Specifications: - Series: DR-97 (High Torque Drag Racing Compound) - Center Hole Diameter: 0.438 in (Approx. 11.1mm) - Thickness: 0.480 in - Application: Strange B1706WC / B1806WC and similar racing calipers.